اهمیت دوره پیش دبستانی

شکل تصویر یک
اهمیت دوره پیش دبستانی

دلیل اهمیت دوره پیش دبستانی

پیش دبستانی مجازی ایران کیدز اپ

ممکن است تا به حال شنیده باشید که دوران طلایی سن کودکان تا قبل از ۷ سالگی می باشد در ادامه به بررسی این موضوع می پردازیم تا بدانیم به چه دلیل سنین قبل از هفت سالگی را دوران طلایی رشد کودکان می نامند و ارتباطش را با دوره های پیش دبستانی آنلاین و پیش دبستانی مجازی بررسی کنیم.
مغز انسان از میلیونها اتصالات سلولی تشکیل شده است. وقتی کودکی موضوع جدیدی را یاد می‌گیرد و یا تجربه جدیدی را کسب می کند، یک اتصال سلولی جدید در مغزش تشکیل می شود.
به طور مثال اگر کودکی برای اولین بار دست راست و پای چپش را همزمان تکان دهد اتصال سلولی جدید در مغزش شکل می گیرد و با تمرین و تکرار این حرکت مغز این اتصالات را گسترش می‌دهد و تقویت می‌کند.
تا به امروز علم در دانستن روند رشد مغز انسان از کودکی پیشرفت های زیادی داشته است. مطالعات بسیاری نشان داده است که بذرهای یک زندگی سالم و موفق در کودکی کاشته می شود و کودکان از همان روز اول تولد شروع به یادگیری می کنند.
در پنج سال اول زندگی مغز انسان بیشتر از هر زمان دیگری رشد میکند.
در زمان تولد مغز یک نوزاد به اندازه یک چهارم مغز یک فرد بزرگسال میباشد و تا یک سالگی این اندازه دوبرابر میشود. در سه سالگی ۸۰ درصد و در پنج سالگی به اندازه ۹۰ درصد مغز یک بزرگسال رشد میکند. هم زمان که اندازه مغز بزرگتر می شود، میلیون ها میلیون اتصالات سلولی هم شکل می گیرد و با افزایش سن این اتصالات پیچیده‌تر می‌شوند.
شاید به همین دلیل است که دوران رشد طلایی کودک را تا قبل از سن ۷ سالگی می دانند چون مراحل اولیه ساخت این اتصالات تا قبل از سن ۷ سالگی بسیار سریعتر شکل می گیرد.

این مسئله که در سال‌های اولیه زندگی مغز کودک با گذراندن چه تجربیاتی روند رشد خودش را طی می کند، تاثیر قابل توجه و ماندگاری را در بزرگسالی دارد.
اتصالات سلولی مغز در کودکی پایه و اساس یادگیری بسیاری از مهارت هایی هستند که هر انسان در بزرگسالی به آنها نیاز دارد تا بتواند زندگی سالم و موفقی داشته باشد.
مهارت های مثل انگیزه مثبت، دقت و توجه، حل مسئله، ارتباط با افراد مختلف و بسیاری از دیگر ویژگی ها که دارا بودن هریک از آنها موفقیت در آینده را تضمین می کند.
بنابراین سالهای اولیه زندگی بهترین زمان است که این فرصت را در اختیار کودکان قرار دهیم تا با گذراندن تجربیات مثبت و یادگیری مهارتهای لازم، موفقیت و سلامت بزرگسالی شان را از این طریق کسب کنند.
نکته قابل توجه این است که این اتصالات به طور خودکار ساخته نمی شوند. در واقع تا سه سالگی مهمترین لازمه رشد سالم مغز کودکان، پرستاری عالی از کودک و توجه ویژه به نیازهای کودک می باشد. والدینی که با عشق و علاقه بسیار با کودک برخورد می‌کنند و ارتباط مثبت بیشتری با کودک برقرار می کنند، معمولاً کودکان سالم تر و باهوش ترین پرورش می دهند.

اما بعد از آن لازم است که کودکان مهارت هایی را فرا گیرند که از طریق آنها اتصالات سلولی جدید در مغزشان گسترش پیدا کنند. مهارت هایی مثل موسیقی، یادگیری یک زبان جدید، ریاضی، علوم، نقاشی، ورزش و بازیهای فکری و بسیاری از مهارت های دیگر.
وقتی یادگیری این مهارت ها در مغز اتصالات جدید شکلات و با تمرین این اتصالات قوی تر شدن یادگیری در سنین بعد از ۷ سالگی و بزرگسالی به مراتب راحت تر می شوند، چرا که ساختن اتصالات مغز مثل یک ماهیچه است که با تمرین و تکرار قوی تر و بزرگتر میشود.
به عبارتی دیگر لازمه آموزش های پیشرفته تر در سنین بعد از هفت سالگی یادگیری مهارت های اولیه در سنین قبل از هفت سالگی می باشد.

البته این موضوع به این معنا نیست که اگر کودکی در سنین قبل از هفت سالگی مهارتی را فرا نگرفت یا زمانی برای فراگیری این مهارت ها نداشت در سنین بعد از هفت سالگی به مشکل مواجه می شود، اما آن دسته از کودکانی که تا قبل از هفت سالگی آموزش های لازم را دیده باشند در سنین بعد از هفت سالگی بسیار راحت تر آموزش ها را گسترش می دهند.

معمولاً دوره های پیش دبستانی طوری طراحی شده اند که به راحتی این اتصالات شکل بگیرند و مراحل یادگیری در دوران دبستان را راحت تر کنند به همین دلیل در دوره پیش دبستانی دروسی آموزش داده می‌شوند که در دبستان کودکان با آنها سر و کار دارند دروسی همچون ریاضی علوم فارسی و مهارت های دیگری که در کنار این درس ها به آنها نیاز دارند.
شما می توانید با ثبت نام در کلاس های پیش دبستانی مجازی یا پیش دبستانی آنلاین ایران کیدز اپ زمینه های لازم برای یادگیری کودکان را فراهم کنید.
جهت اطلاعات بیشتر به صفحه پیش دبستانی آنلاین یا به صفحه پیش دبستانی مجازی مراجعه کنید همچنین برای ثبت نام در دیگر دوره ها به صفحه کلاس ها مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.