از چه سنی آموزش زبان انگلیسی را شروع کنیم؟

شکل تصویر یک
از چه سنی آموزش زبان انگلیسی را شروع کنیم؟

بهترین سن یادگیری زبان انگلیسی کودکان

زبان انگلیسی آنلاین کودکان ایران کیدز اپ

کودکان از چه سنی می توانند آموزش زبان انگلیسی را شروع کنند؟
همه بزرگسالانی که شروع به یادگیری زبان انگلیسی کرده اند متوجه این موضوع شده اند که یادگیری زبان انگلیسی چقدر می تواند سخت و زمانبر باشد.
در دنیای امروز که یادگیری زبان انگلیسی بسیار حائز اهمیت است و جزو مولفه های سواد به حساب می آید شما برای کودکان خود چه برنامه ای دارید؟
تحقیقات بسیاری نشان دادند که بهترین زمان برای یادگیری زبان دوم در کودکی است که در ادامه به توضیح این موضوع می پردازیم. متوجه می شوید که چگونه می توانید از تمام ظرفیت‌ها استفاده کنید تا به کودک خود زبان دوم را بیاموزید.
اگر به دنبال کلاس زبان انگلیسی آنلاین کودکان هستید به صفحه زبان انگلیسی آنلاین کودکان مراجعه کنید یا در بخش منو به کلاس زبان انگلیسی بروید.
در حدود سن ۷ سالگی کودکان توانایی ایجاد صداها و آواهای جدید را از دست میدهند. (بسیاری از آوا هایی که در زبان فارسی وجود دارد در برخی از دیگر زبان ها وجود ندارد و یا برخی از آوا هایی که در زبانهای خارجی وجود دارد در زبان فارسی وجود ندارد).
یکی از دلایل شکل گیری لهجه در زبان انگلیسی یا در هر زبان دیگری همین است. پیش از سن هفت سالگی قدرت ساخت آوا های جدید بسیار بیشتر است و کودکان که در این سنین شروع به یادگیری زبان انگلیسی می کنند، از لهجه کمتری برخوردار هستند و اگر از سن ۳ یا ۴ سالگی شروع کنند، می توانند مثل یک فرد بومی صحبت کنند. لازم به ذکر است برای همه زبانها شرایط به همین گونه می باشد.
یادگیری زبان جدید برای بزرگسالان سخت تر است اما برای کودکان اینطور نیست به دلیل اینکه در سنین ۴ تا ۵ سالگی کودکان هنوز در حال یادگیری و گسترش زبان مادری خود هستند و ذهن آنها ظرفیت زیادی جهت آشنایی با زبان جدید را دارد. از طرفی یادگیری زبان انگلیسی برای کودکان بسیار سرگرم کننده است و به راحتی می توانند آموزش ببیند شاید متوجه شده باشید که با تماشای شبکه هایی که کارتون های انگلیسی پخش می کنند تا چه اندازه کودک شما با لهجه صحیح کلمات را به درستی تکرار می کند.
معمولاً کودکان احساس خجالتی که بزرگسالان هنگام صحبت کردن با زبان جدید را دارند، احساس نمی کنند و می توانند به راحتی آموزش های خود را امتحان کنند و همین امر موجب پیشرفت آنها در یادگیری زبان انگلیسی می شود.

اغلب والدین نگران هستند که با یادگیری زبان جدید، یادگیری زبان مادری به کندی پیش برود و باعث لطمه به یادگیری زبان مادری شود. اما این حقیقت ندارد. یادگیری زبان انگلیسی نه تنها بر زبان مادری کودکان تاثیر نمی گذارد بلکه دانش آنها را در زمینه‌های دیگر نیز بهبود می بخشد. تحقیقات بسیاری نشان دادند که کودکان چند زبانه در حل مسئله و مهارت های تحلیلی نسبت به کودکان تک زبانه بهتر هستند. مغز کودکان مثل اسفنجی است که تمامی قوانین، گرامر و کلماتی که می شوند را به سرعت جذب می کند. البته این سرعت تا قبل از اینکه ظرفیت زبانی مغز پر شود، وجود دارد.
با این وجود نظریه های زیادی در رابطه با بهترین سن شروع آموزش زبان انگلیسی وجود دارد در ادامه با برخی از این نظریه ها آشنا می شویم.
۱. بر اساس نظریه ای کودکان ۰ تا ۳ سال سریعتر زبان دوم را یاد میگیرند و در کنار زبان مادری، زبان دوم را نیز همانند زبان مادری گسترش می‌دهند. این نظریه می گوید که کودکان بدون رفتن به کلاس های زبان یا شرکت در کلاس های آنلاین زبان انگلیسی، آموزش می بینند. آنها با دیدن فیلم یا شنیدن شعر و تماشای تلویزیون می توانند یاد بگیرند.
شاید مصداق این نظریه کودکان دو زبانه کشور خودمان باشند کودکان ترک یا کرد زبان که حتی تا قبل از سن سه سالگی شروع به یادگیری هر دو زبان می کنند زبان مادری و زبان رسمی کشور و جالب است که هر دو زبان را به خوبی یاد می گیرند و صحبت می کند.
البته وجود محیط مناسب از دلایل اصلی این اتفاق می باشد. این کودکان اغلب در خانواده با زبان مادری مواجه می‌شوند و در اجتماع یا هنگام تماشای تلویزیون در معرض زبان فارسی و رسمی کشور قرار می گیرند. اگر مواجه شدن با زبان فارسی کمتر از حد معمول باشد، آنها معمولاً فارسی را با لهجه صحبت می کنند. پس میتوان نتیجه گرفت اشکال این نظریه این است که اشاره ای به این موضوع نکرده که تا چه اندازه محیط باید مناسب و غنی باشد تا کودک بتواند زبان دوم را یاد بگیرد. اما به طور قطع میتوان گفت اگر محرکات محیط زیاد باشد، کودکان به هر دو زبان به طور کامل مسلط می شوند.
۲. طرفداران نظریه دوم معتقدند که زبان جدید باید در سنین آگاهانه کودک آموزش داده شود. آنها مانند طرفداران نظریه قبلی موافق هستند که سنین صفر تا سه سالگی مناسب آموزش زبان جدید است. اما در صورتی که محیط بسیار غنی باشد و حتماً والدین نیز به زبان دوم صحبت کنند. از طرفی این گروه سن ۷ سالگی را مناسب آموزش کلاسی زبان جدید می دانند. زیرا بر این عقیده هستند که کودکان تا سن ۷ سالگی زبان مادری خود را کاملا آموخته اند و تجربه دارند پس به راحتی می‌توانند یادگیری زبان جدید را آغاز کنند. آنها می گویند با شرکت در کلاس ها در این سن راحت تر می شود آموزش گرفت.

3. گروه سوم معتقدند که کودک ۰ تا ۳ ساله هنوز زبان مادری خود را به خوبی نیاموخته است و با آن احساس راحتی نمی کند، پس از یادگیری کامل زبان مادری، کودک می تواند زبان جدید را بیاموزد و بدون دغدغه شروع به مطالعه و یادگیری زبان جدید کند. آن ها معتقدند کودکان که در یادگیری زبان مادری خود موفق بوده اند و با تجربه هستند، پس اکنون می توانند زبان جدید را بر اساس همان تجربه های قبلی گسترش دهند.
تا اینجا می‌توان نتیجه گرفت که نظریه دقیق و صریحی در ارتباط با سن مناسب آموزش زبان انگلیسی کودکان وجود ندارد. اما چیزی که واضح است این است که در هر سنی میشود زبان جدید را آموخت روش آموزش و محیط مناسب به مراتب تاثیر گذار تر از مسئله سن هستند و تجربه نشان داده است کسانی که از کودکی با زبان انگلیسی آشنا می شوند در یادگیری آن بسیار موفق تر عمل می کنند. همچنین اکثر تحقیقات، این موضوع را که زبان انگلیسی باید در کودکی آموزش داده شود را پذیرفته اند.
شما به عنوان والدین چه بخواهید در منزل با کودک خود تمرین کنید یا او را در کلاس های زبان انگلیسی ثبت نام کنید هر کدام از آنها جنبه های خوب و بد خود را دارند. اما اگر کودک شما بیشتر از سه سال سن دارد، بهتر از آموزش فردی را متوقف کرده و او را در یک کلاس مناسب شرایط خودتان ثبت نام کنید تا در معرض آموزش زبان انگلیسی قرار بگیرد.
اگر شما قصد دارید کودک خود را در کلاس آموزش زبان انگلیسی ثبت نام کنید ما در ایران کیدز اپ کلاس های آنلاین زبان انگلیسی کودکان و کلاس های مجازی زبان انگلیسی کودکان را برگزار میکنیم.

پیشنهادات

سعی کنید علاقه فرزندتان به زبان انگلیسی را تحریک کنید. به او فرصت پیشرفت بدهید و به هیچ وجه او را تحت فشار برای هیچ آموزشی قرار ندهید. برای برخی از کودکان یادگیری زبان دوم ساده تر است اما برای برخی این چنین نیست. تفاوت ها را بپذیرید و کودک خود را با دیگر کودکان مقایسه نکنید. خودش را با خودتان روز قبلش مقایسه کنید و عملکرد های خوبش را تشویق کنید.
مهم نیست فرزند شما در چه سنی زبان انگلیسی را یاد می گیرد، مهم این است که از یادگیری این زبان احساس خوشحالی کند و راحت باشد. آمار، تحقیقات، نظریه ها و نمودار های زیادی وجود دارند، اما باید بدانید آینده کودکان شما کاملاً در دستان شماست.

آموزش پیش دبستانی آنلاین

کلاس پیش دبستانی مجازی

کلاس زبان انگلیسی آنلاین کودکان